lezzetler.org (Türkçe)

Banu Atabay'ın lezzetler.com sitesindeki 136014 yemek tarifi

 

TÜRKÇE  ENGLISH  ESPAÑOL  DEUTSCH  ITALIANO  FRANÇAISlezzetler.org >> Türkçe >> Doğu Anadolu Yemekleri >> Ayran Çorbası (Bingöl)

Bölümler

2 adet Ayran Çorbası (Bingöl) 24124 defa bakıldı


ahmet abi (03 Ağustos 2015)

Ayran Çorbası (Bingöl)

Bingöl İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

1 su bardağı döğme
1 litre tuluk (tulum) ayranı
1 demet yarpuz
Tuz

Döğme akşamdan ıslatılır. Ayranın içine konulur ve sürekli karıştırılarak kaynayıncaya kadar harlı ateşte tutulur. Kaynara çıktıktan sonra kısık ateşe alınır ve tuzu eklenir. Döğme özünü salıncaya ayran katılaşıncaya kadar pişirilir. Ocaktan indirmeden on dakika önce yıkanıp yapraklarına ayrılmış yarpuz eklenir. Ateşten indirilince soğumaya bırakılır. Soğuk yenilmesi tavsiye edilir.

Not: Yoğurt ayranıyla da yapılır ancak ayranın koyu kıvamlı olması gereklidir. İstenirse döğme ile birlikte nohut da konulabilir. Tuz çorba kaynadıktan sonra eklenmelidir. Aksi halde ayran kesilebilir. Yarpuzun son anda katılmasının nedeni de çorbanın beyaz renginin koyulaşmasını engellemektir. Yarpuz yerine nane yaprakları da kullanılır. (Yarpuz; ilkbaharda dere kenarlarında yetişen minik mor çiçekli naneye nisbetten çok daha keskin kokusu olan yabani nane.)açıkel (23 Ağustos 2016)

Ayran Çorbası (Bingöl)

Bingöl İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

2 kg. ayran
Tuz
Bir avuç un
1 adet yumurta
500 gr. dövme veya pirinç
1 avuç nohut

Geniş bir tencerenin içerisine ayran boşaltılarak içine un, tuz ve yumurta sarısı ilave edilir ve karıştırılmaya başlanır. Normal bir ateşte tahta kaşıkla ayran kaynayıncaya kadar karıştırılır. Ayran kaynama aşamasına geldikten sonra nohut ve dövme veya pirinç ilave edilir. 30-40 dakika kaynatıldıktan sonra yemek ateşten alınarak servis yapılır. Ayran çorbası keşktende yapılır. Keşk için günlerce ayran toplatılıp küplerde saklanır. Küplerde korunan ayran alabildiğince ekşitilir. Ekşitilen ayran büyük kazanlarda ateşe bırakılır ve karıştırılmaya başlanır. Ayran kaynatıldıktan sonra içine dövme ve az miktarda nohut eklenir. Karıştırma işlemi ayranın katılaşmasına dek devam eder. Katılaşan yemek ateşten alınarak soğutulmaya bırakılır. Soğutulan keşk köfte büyüklüğünde hazırlanıp güneşe bırakılır ve kurutulur. Genelde kış mevsiminde ayran çorbasının yapımında kullanılır.


Original design by: lezzetler.org|ça ©2006-2018