lezzetler.org (Türkçe)

Banu Atabay'ın lezzetler.com sitesindeki 136014 yemek tarifi

 

TÜRKÇE  ENGLISH  ESPAÑOL  DEUTSCH  ITALIANO  FRANÇAISlezzetler.org >> Türkçe >> Doğu Anadolu Yemekleri >> Armut Kaysefesi (Uzundere Erzurum)

Bölümler

1 adet Armut Kaysefesi (Uzundere Erzurum) 14607 defa bakıldı


tarifci abla (22 Temmuz 2015)

Armut Kaysefesi (Uzundere Erzurum)

Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi

Yarım kg armut kurusu
3 yemek kaşığı tereyağı
1 su bardağı çekilmiş ceviz

Armut kuruları yıkanır. Tencereye alınır. Bir su bardağı su ile hafif ateşte; suyunu çekip yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişirilen armutlar, fırın tepsisine alınır. Üzerine eritilmiş tereyağı gezdirilir. Önceden ısıtılmış fırına verilerek, kısa bir süre fırınlanır. Fırından çıkarılarak üzerine bolca ceviz dökülür. Servis yapılır.

Not: Uzundere’nin önemli tatlarından biri de, armut, elma, dut ve erik gibi meyvelerin kurularından yapılan tatlılardır. Çoğu zaman ilave şeker içermeyen bu tatlılar, yörenin yüksek aromalı doğal meyvelerinden yapılan sağlıklı yiyeceklerdir. Armut, elma kadar olmasa da Çoruh Vadisi boyunca tüm köylerde bolca bulunur. Olgunlaşmasını tamamladığı Ağustos sonu Eylül başında, itinayla toplanan armut meyveleri, (yöredeki en meşhur türü Bozdoğan armudu olarak bilinir) ortadan ikiye bölünür. Her bir parça orta kalınlıkta dilimlenerek özel kurutma tahtalarına dizilir. Güneşte kurutulur.


Original design by: lezzetler.org|ça ©2006-2018