lezzetler.org (Türkçe)

Banu Atabay'ın lezzetler.com sitesindeki 136155 yemek tarifi

 

TÜRKÇE  ENGLISH  ESPAÑOL  DEUTSCH  ITALIANO  FRANÇAISlezzetler.org >> Türkçe >> Çerkez Yemekleri >> ÇERKEZ PUF BÖREĞİ HAMURU

Bölümler

1 adet ÇERKEZ PUF BÖREĞİ HAMURU 22289 defa bakıldı


im (20 Ağustos 2012)

ÇERKEZ PUF BÖREĞİ HAMURU

Necip Usta

Hamuru için:
1 çorba kaşığı yoğurt
500 gram un
2 adet yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı tuz
1 çorba kaşığı yağ
1/4 limonun suyu
2,5 kahve fincanı su
Hamuru yağlamak için:
100 gram suyu alınmış tereyağı

1) Unu mermerin üzerine eleyip, ortasını havuz gibi açınız. Yağlamak için gerekli olan margarin hariç, bütün malzemeyi ilâve edip, yoğurarak kuvvetlice top gibi bir hamur yapınız ve altına hafif un serpip üzerine ıslatılmış sıkılmış bir bez örterek 20 dakika dinlendiriniz.
2) Hamura hafif un serperek 50 santim çapında yuvarlak açınız ve üzerine yağı hafif ılık olarak döküp, ovucunuzun içiyle masaj yapar gibi iyice sürünüz.
3) Sonra hamuru, çevreden merkeze doğru 15'er santim kadar kesiniz. Bu durumda hamurun ortasında bir yemek tabağı kadar geniş ve kesilmemiş bir alan ile etrafında 6 parça kadar yarım üçgen hamur ortaya çıkar. Bu hamurlardan birini kesik hizası kıvrık olmak üzere ortadaki hamurun üzerine kapatınız. Diğerlerini de sırayla kapananların üzerine kapatıp bırakınız.
4) Elde ettiğiniz tabak gibi yuvarlak ve 6 kat üst üste hamurun üzerine ıslatılıp sıkılmış bir bez kapatıp 30 dakika bekletiniz.
5) Sonra merdane ile hafif un serperek mümkün olduğu kadar ince açınız (bir yemek bıçağı burnu veya sırtı kalınlığında). Böylelikle hamurunuz hazırlanmış olur.


Original design by: lezzetler.org|ça ©2006-2018