lezzetler.org (Türkçe)

Banu Atabay'ın lezzetler.com sitesindeki 136151 yemek tarifi

 

TÜRKÇE  ENGLISH  ESPAÑOL  DEUTSCH  ITALIANO  FRANÇAISlezzetler.org >> Türkçe >> Çorba Tarifleri >> Paça Çorbası

Bölümler

11 adet Paça Çorbası 1718483 defa bakıldı


Hiç Kimse (16 Haziran 2006)

Paça Çorbası

8 Keçi yada Koyun Paçası (temizlenmiş)
6 Su Bardağı Su
1 Orta Boy Soğan (kabuğu soyulup, bütün bırakılmış)
2 Diş Sarmısak (istenirse)
1 Çay Kaşığı Tuz
2 Çorba Kaşığı Rafine Yağ
1 Çay Kaşığı Kırmızıbiber

Önce paçaların üstündeki kılları hafif ateşte ütüleyiniz. Ütülenmiş paçaları bol suda yıkayınız.
Büyük boy bir tencereye paçaları, suyu, soğanı, sarmısağı ve tuzu koyup orta ateşte bir taşım kaynatınız. Bir delikli kepçeyle üstte biriken köpükleri alıp atınız. Tencerenin kapağını kapatıp, çorbayı 4 saat pişiriniz. (Paçaların yumuşayıp yumuşamadığını bir çatalla kontrol edip, çorbayı, gerekirse biraz daha pişiriniz).
Tencereyi ateşten alıp, çorbayı, ısıtılmış bir servis kasesine boşaltınız.
Küçük bir tavada rafine yağı, orta ateşte kızdırınız. Kırmızıbiberi ekleyip, bir iki kez karıştırdıktan sonra, tavayı ateşten alınız. Biberli yağı çorbanın üstüne döküp, çorbanızı servis ediniz.

ML® Paça Çorbası için tıklayınamator (30 Eylül 2006)

KOYUN PAÇASI

1 kaşık tereyağı
3 adet yumurta sarısı
1 limon (yumurtalı terbiye)
2 çorba kaşığı soğuk su
Yeteri kadar tuz
10 adet paça
3 çorba kaşığı un
4 adet yumurta (terbiye için)
Yarım limon
2 diş sarımsak
1 adet soğan

Temiz beyaz paça, ince kılları ve tırnak aralan bıçakla temizlendikten sonra iki ucundan kemikler birer parmak satırla kesilir, alevde temizlenir. Temiz yıkandıktan sonra bol su ile büyücek bir kaba konur. Bir kaşık yağ, yarım limon, iki diş sarımsak, bir baş soğan ilâve edilerek ateşe konur. Üzerindeki köpükleri alındıktan sonra pişinceye kadar kaynatılır. Piştikten sonra kemikleri ayrılır. Etler bir kap içine konur, kemikleri iyi silkeliyerek içindeki ilikleri çıkarmalıdır. Diğer bir kap içinde yumurta sarısı, un, limon, yarım su bardağı su, yeteri kadar tuz, yumurta teliyle vurulur. Kaynamış paça suyu terbiye edilerek ilâve edilerek un kokusu çıkıncaya kadar kaynatılır ve bu paçaların üzerine süzgeçten geçirilir. Arzu edilirse üzerine kızarmış büyücek parça ekmek ve kırmızı biberli yağ konur.
Yumurtalı terbiye, arzu edilirse, üç yumurta sarısı, bir limon, iki kaşık su, yeteri kadar tuz, yumurta teliyle vurulur. Kaynamış paça suyu ilâve edilir. Ateşte köpürttükten ve yumurta kokusu çıktıktan sonra ateşten alınır, üzerine kırmızıbiberle yağ, sarımsak ve sirke konur.
Genellikle paçaların pişirilmeleri bir özellik taşımaktadır. Örneğin düdüklü tencerede pişen paçalar ise daha fazla zaman isterler. Ancak normal tencere ve ateşte pişen paçalar düdüklü tencerede pişene oranla daha lezzetli olurlar.

ML® Gül Paçası VideosuAsegul (28 Aralık 2006)

Ev Paçası

Kullanılacak malzeme (5 kişilik):
10 adet paça,
1 limonun kabuğu,
12 diş sarımsak,
1/2 çorba kaşığı zeytinyağı,
1/2 çorba kaşığı tuz,
12 bardak su,
yarım bardak sirke.

Yapılışı:
Koyun veya keçi paçası kullanılabilir. Keçi paçası, koyun paçasından daha etli, kalın ve lezzetlidir.
Keçi paçasının temizliği şöyle yapılır: paçaların üstündeki kıllar bıçakla kazınarak temizlenir, az alevli ateşe tutularak, sarartılmadan, kıllar yakılır. Bu paçalar ovarak, sıcak suyla birkaç defa yıkanır. Koyun paçası keçi paçasından farklıdır, tırnak arası denilen bölümlerinde kıl keseleri vardır. Bu yüzden, pişirilecek paçalar, koyun ayakla-rıysa önce bu paçaların tırnak arası denilen kısmındaki deriler 0,5 cm derinliğinde kesilerek kıl keseleri çıkarılır. Keçi paçalarında olduğu gibi, paçaların üstündeki kıllar kazınır, tütsülenir ve ovarak sıcak suyla birkaç defa yıkanır.
Paçalar iyice temizlendikten sonra, büyükçe bir tencereye yerleştirilir, üzerine 12 bardak su, beyazı kalmayacak şekilde soyulmuş limonun kabuğu, yarım çorba kaşığı zeytinyağı, yarım çorba kaşığı tuz ve kabukları ayıklanmamış beş diş sarımsak katılır ve tencere kuvvetli ateşe oturtulur. Su ısınmaya başlayınca, suyun yüzeyinde beliren köpükler, kevgirle alınıp atılır. Su kaynamaya başlayıp, artık köpük salmamaya başladığında tencerenin kapağı kapatılır ve ateş iyice hafifletilir. Aslında bu yemek önce odun kömürü ateşine konup su kaynamaya başladığında kıvılcım ateşine oturtulur ve paçalar bu ısıda pişirilirse yemek çok daha lezzetli olur. Genellikle de kıvılcım ateşine geceden oturtulur ve sabaha kadar pişirilir. Çok hafif ateşte paçalar, ilik gibi bir yumuşaklığa gelinceya kadar, yani 10 saat pişirilir. Mümkün olduğu kadar dağıtmadan kemikleri ayıklanır ve ikişer ikişer kâselere boşaltılır. Tenceredeki su da süzülerek, kâselere konur ve sarımsaklı sirkeyle birlikte servis yapılır.

Sarmısaklı sirke şöyle hazırlanır: 7 diş sarımsak havanda iyice dövülür, yarım bardak sirkeyle iyice karıştırılır ve sos kâsesine boşaltılır.fındıkkıran (20 Temmuz 2007)

PAÇA ÇORBASI

12 Taze paça
2 Limon
2 Çorba kaşığı sade yağ
3 Diş sarımsak
4 Çorba kaşığı un
2 Soğan
4 Yumurta

Paçalar önce biraz ateş üzerinde tutulur, ütülenir, Sonra kılları iyice kazınır. İki tırnağı arasındaki kıl kesesi yarılarak çıkartılır. İyice yıkanıp büyükçe bir tencereye konur. Sadeyağ, sarımsak, yarım limon, bir soğan konarak pişirilir. Piştikten sonra kemiklerinden ayrılır, iliklerinin çıkması için iyice silkelenir. Diğer bir kapta yumurta sarısı, bir limon suyu, un, yarım bardak soğuk su iyice çarpılır. Çorbaya süzülür etler de konarak un kokusu gidinceye kadar kaynatılır.çalıkuşu (31 Aralık 2007)

PAÇA ÇORBASI

12 Keçi veya koyun paçası
1/2 Çorba kaşığı tuz
1 Çorba kaşığı un
1 Limon
1 Çay kaşığı kırmızıbiber
4 Diş sarısmak
1 çorba kaşığı sıvıyağ

Paçaları yüksek hararetli ısıda tütsüleyiniz. Kalan kıl köklerini bıçakla temizleyiniz. Parmaklarının arasında kalan kıl köklerini keserek çıkartınız.
Bol su ile yıkayıp büyük bir tencereye koyunuz. 10 su bardağı su ilave edip kaynatınız. Isısını kaynama noktasına getirip et kemikten ayrılıncaya kadar pişiriniz.
Eti kemiğinden ayırıp, suyu ile beraber tekrar ateşe koyarak tuz atınız. Terbiyesini hazırlayınız. Dövülmüş sarımsak, limon suyu ve unu bir kaba koyup su ilavesi ile unu eziniz. Karıştırarak paçaya katıp bir taşım kaynatınız. Servis tabaklarına koyarak üzerine arzuya göre kırmızı biberli yağ gezdiriniz.

Not : Paçanın hepsi çok gelirse terbiyesini bir öğünde tüketilecek kadar hazırlayınız.senfoni (16 Mart 2008)

PAÇA ÇORBASI

Malzeme:
6 adet paça
6 su bardağı su
3 çorba kaşığı un
2 çorba kaşığı tereyağı veya margarin
2 yumurta sarısı
1 limon suyu
3 diş sarımsak

Yapılışı:
Paçaları ateşte ütün. Üzerlerindeki kılları iyice temizleyin. (Sakatatçılarda temizlenmiş olarak satılır.) Güzelce yıkayıp 6 bardak su içerisinde kaynatın. Kaynarken köpüklerini alıp atın. Kısık ateşte kapağı kapalı olarak iyice pişirin. Pişen paçaları kemiklerinden ayırın. Etleri tekrar tencereye atın. Tuzu ilâve edin. Başka bir kapta tereyağında unu kavurun. Bu karışımı karıştırarak tencereye ilâve edin. Yumurta sarılanm ve limonu bir miktar çorba suyu ile karıştırın. Tencereyi ocaktan alın. Bu karışımı da yavaş yavaş çorbaya ilâve edin. Tencereyi tekrar ocağa oturtun. Çorba kaynamaya başlarken ocaktan indirin.

Not: Arzu ederseniz dövülmüş sarımsak ve sirke karışımını çorbayı içerken ilâve edebilirsiniz.herkül (13 Şubat 2010)

PAÇA

12 adet küçük baş hayvan paçası
10 gr zeytinyağı (1/2 çorba kaşığı)
2 adet limon
3 litre su (12 su bardağı)

Paçalar iyice temizlenir. Tütsülenip yıkandıktan sonra bir tencere içine su, zeytinyağı ve tuz ile birlikte konur. Kuvvetli ateş üstüne konan tencereye yarım limon sıkılır. Tencere köpüklenme bitinceye kadar ateşte tutulur.Bu arada, üstündeki köpükleri devamlı olarak almak gerekir. Bu işlemlerden sonra tencere, hafif ateşe konur ve 8 saat pişirilir. Sonra parçalırın kemikleri ayrılır ve tekrar tencereye atılır.sezercik (27 Nisan 2010)

PAÇA

Malzemeler:
10 adet paça (koyun)
10 diş sarımsak
1/2 yemek kaşığı zeytinyağı
tuz
sirke
kırmızıbiber

Yapılışı:
Parçalanıp üzerindeki kıllar ateş üstünde tütsülenir. Tırnak aralarındaki deriler yarım santim kadar bıçakla oyularak çıkarılır ve paçanın üst kemiği satırla ikiye bölünür. Bol suya yatırılıp birkaç su iyice temizlenir. Düdüklü tencerede 45-50 dakika pişirilir. Pişen paçalar dövülmüş sarımsaklı sirkeyle servis yapılır. Kırmızıbiberli yağ kızdırılır İstenirse paçalar kemiklerinden ayıklanıp kaselere konur. Suyu da süzülerek üzerlerine boşaltılır.eksen (12 Mart 2011)

PAÇA ÇORBASI

12 adet paça
yarım çorba kaşığı zeytinyağı
2 adet limon
12 su bardağı su

Paçaları iyice temizleyiniz. Tütsüleyip yıkadıktan sonra, bir tencere içine suya yağ ve tuz ile birlikte koyunuz. Kuvvetli ateş üzerine oturtunuz. Üzerine yarım limon suyu ilâve ederek köpüklenmesi bitinceye kadar, devamlı üzerinden almak suretiyle tencereyi kuvvetli ateşte tutunuz. Daha sonra, hafif ateşe geçirerek iyice yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Üzerine servis yaparken limon sıkınız.cicibebe (27 Ekim 2011)

Paça Çorbası

10 adet koyun ya da keçi paçası
5 litre su
Yarım su bardağı zeytinyağı
1 su bardağından bir parmak eksik un
1 adet limonun suyu
Tuz
1 yumurtanın sarısı
Üzeri için:
3-4 diş sarımsak
Arzunuza göre sirke

Tırnak araları bıçakla alınmış paçaları traşlayıp tütsüleyin. Suyu bir tencereye alıp paçalar
yumuşayana kadar yaklaşık 2 saat pişirin. Bu sırada üzerinde biriken köpükleri ara sıra alın. Paçalar pişince tencereden çıkarın. Haşlama suyunu süzüp kenara alın. Zeytinyağını bir tencereye döküp unun rengi dönene kadar kavurun. Üzerine süzdüğünüz haşlama suyundan 2 litre ekleyin. 5 dakika pişirin. Diğer taraftan terbiyesi için limon suyu ve yumurta sarısını bir kaba alın. Üzerine paçaları haşladığınız sudan 1 kepçe ekleyip çırpın. Hazırladığınız terbiyeyi tencereye ekleyin. Paçaları tencereye alın. Tuzunu ayarlayın. Birlikte bir iki taşım kaynatıp ocaktan alın. Arzunuza göre dövülmüş sarımsak ve sirke sosuyla sıcak sunun.


Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Original design by: lezzetler.org|ça ©2006-2018