lezzetler.org (Türkçe)

Banu Atabay'ın lezzetler.com sitesindeki 136155 yemek tarifi

 

TÜRKÇE  ENGLISH  ESPAÑOL  DEUTSCH  ITALIANO  FRANÇAISlezzetler.org >> Türkçe >> Çorba Tarifleri >> PAÇA ÇORBASI (Terbiyesiz)

Bölümler

3 adet PAÇA ÇORBASI (Terbiyesiz) 166992 defa bakıldı


A.L.O. (31 May 2010)

PAÇA ÇORBASI (Terbiyesiz)

Francala veya ekmeği bıçak ile lokma lokma doğrayıp bir geniş tabağa istif ediniz. Üzerine paçaları diziniz, üstüne sıcak sıcak paça suyunu gezdiriniz. Ekmekler paça suyunu süze süze yumuşatıldıktan sonra sarımsaklı sirkeyi üstüne gezdiriniz. Daha üstüne de biber yağı veya et yağını geçiriniz.
Bir de paçaları tabağa koyup yağlıca sıcak suyunu ilave ederek, üstüne de sirkeyi, sarımsağı gezdirerek ya da yalnız limon suyu gezdirip üstüne biber veya et yağını gezdirerek de bu terbiyesiz paçayı hazırlayabilirsiniz.

Not: Paçalar fırına verildiği vakit suyu çekilir ise meşin gibi sert olur. Bu yüzden tencerenin gereğince hamurlanmasına ve üzerine de ağır bir şey konmasına dikkat etmelidir. Ya da vide kapaklı tencere ile fırına verilmesi gerekir. Fırından çıkarılınca tuzunu koyup bir taşım kaynatmalıdır. Çünkü fırına verileceği vakit tuz konulmuş olursa paçalar pişmez.Hafize Sultan (22 May 2011)

PAÇA ÇORBASI

5 adet paça
tuz
sirke
sarımsak

1 Önce, ayaklann tüylerini temizleyin. Sonra, ateş üzerinde gezdirerek kalan tüyleri yakın.
2 Sonra içinde bol su olan tencereye koyup kaynatın. (Kapak, tencerenin üstünde olacak).
3 5 dakika sonra ateşten indirin. Ayaklan içinden çıkarın. Derilerini zedelemeden üzerlerindeki siyahlıkları temizleyin. Tırnak aralarındaki etleri kesip atın.
4 Ayakları birkaç yerinden satıria kınn, bol suyla iyice yıkayın.
5 Sonra içinde bol su olan tencereye koyun tuzunu atın. Ağzını kapatın.
6 Ayaklar pişinceye kadar kaynatın. Bu arada, suyun üzerinde biriken köpükleri alıp atın. (Su azaldıkça, ilave edebilirsiniz).
7 Etler, kemiklerinden aynlabilecek hale geldiği zaman ateşten indirin.
8 Kase ile servis yapın. İsterseniz biraz sarımsak ile biraz sirke atın.pişiren kadın (10 Mart 2013)

PAÇA ÇORBASI

12 adet küçük baş hayvan paçası
10 gr. Zeytinyağı (Yarım çorba kaşığı)
2 adet limon
3 litre su (12 bardak)

Paçalar iyice temizlenir. Tütsülenip yıkandıktan sonra tencere içine su, zeytinyağı ve tuz ile birlikte konur, kuvvetli ateş üstüne konan tencereye yanm limon sıkılır. Köpüklenme bitinceye kadar tencere ateşte tutulur. Bu arada üstündeki köpükler devaamlı olarak atılır. Sonra tencere hafif ateşe konur 8 saat pişirilir. Sonra paçaların kemikleri ayrılır ve tekrar tencereye atılır. Yenirken üzerine limon sıkılır.


Original design by: lezzetler.org|ça ©2006-2018