lezzetler.org (Türkçe)

Banu Atabay'ın lezzetler.com sitesindeki 135386 yemek tarifi

 

TÜRKÇE  ENGLISH  ESPAÑOL  DEUTSCH  ITALIANO  FRANÇAISlezzetler.org >> Türkçe >> Ermeni Yemekleri >> Topik

Bölümler

8 adet Topik 291599 defa bakıldı


Amazon (04 Haziran 2006)

Topik

MALZEMELER
1 su bardagi nohut
3 orta boy soğan
2 yemek kasigi dolmalik fistik
2 yemek kasigi kus üzümü
yarim çay kasigi yenibahar
yarim çay kasigi kimyon
1 çay kasigi tarçin
yarim su bardagi tahin

YAPILIŞI
Nohutu 8-10 saat süre ile tuzlu suda birakin, süzün, üzerini üç parmak geçecek kadar soguk su ile bir tatli kasigi tuz ekleyin, yumusayincaya kadar haslayin, süzün. Nohutlar soguduktan sonra parmaklarinizla ayiklanmaya baslamis olan zar gibi kabuklarini soyun, havan veya mutfak robotu ile biraz su ekleyerek püre haline getirin. Soganlari ayiklayin, ince ince çentin, bir saat süre ile haslayin, süzün. Kus üzümünü içinde sicak su olan bir kaseye koyun, 15 dakika sonra çöplerini ayiklayin, süzün. Haslanmis soğana fistik, üzüm, yenibahar, kimyon, tarçin, tahin ve zeytinyağıni ekleyin, karistirin. Alüminyum mutfak folyosunun ortasina nohut püresinin hepsini koyun, dikdörtgen bir sekil vererek yayin. Pürenin yarisinin üzerine hazirladiginiz içi yayin, nohut püresinin diger yarisini folyonun yardimi ile kaldirip içli kismin üzerine kapatin, biçakla kenarlarini düzeltin. Birkaç saat buzdolabinda tutup servis yapin.EnginAr (02 Ağustos 2006)

Topik

Kullanılacak Malzemeler
İç: 50 gram dolmalık üzüm
İç: 3 kilo kuru soğan
Dış: Tuz, tozşeker, tarçın
Dış: 1 çay bardağı tahin
Dış: 4-5 patates
Dış: 3 su bardağı nohut
İç: 50 gram çam fıstığı
İç: Yarım kilo tahin
İç: Tuz, karabiber, tarçın, yenibahar, tozşeker

Hazırlanma Şekli
Gün evvelinden ıslatılmış 750gr nohudu iyice haşlar, süzer, üstündeki zarı pıtlatarak çıkardıktan sonra ezeriz. Soyulmamış dört beş patatesi iyice yıkadıktan sonra haşlar, ayıklar, ezer ve nohuda karıştırırız. Bu karışıma bir tatlı kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı toz şeker, bir tatlı kaşığı tarçın ve bir çay bardağı tahin ilave eder, iyice yoğururuz. Böylece topiğin dışı hazırdır.

Peki içi? Üç kilo soğanı piyazlık doğrar, bir tatlı kaşığı tuz ile kısık ateşte ara sıra karıştırarak iyice pişiririz. Pişen soğan, doğradığımız soğanın üçte biri kadar kalır. Suyunu çeken, hatta biraz da dibini tutan soğana, önceden ayıklayıp ıslattığımız 50'şer gram dolmalık üzüm ve çam fıstığını ilave ederiz. Dört tatlı kaşığı tarçın, iki tatlı kaşığı toz şeker katarak iyice karıştırır ve soğumaya bırakırız. İyice soğuyan soğana yarım kilo tahin ilave eder, bir güzel karıştırırız. Mendil büyüklüğünde 10-12 streç naylon hazırlarız. Nohut ezmesini ve iç malzemeyi göz kararıyla bir o kadar parçaya böleriz. Her bir strecin üstüne bir bölüm nohut ezmesini portakal kabuğu kalınlığında, tabak gibi yayarız. Bir bölüm iç malzemeyi, yaydığımız nohut ezmesinin tam ortasına top gibi bırakırız. Strecin de yardımıyla dört ucunu birleştirerek yuvarlak bohçalar yaparız. Bir gün buzdolabında beklettikten sonra strecinden çıkardığımız topikleri bir tabağa yerleştirir, bıçakla dörde ya da sekize böleriz. Üzerine iki tatlı kaşığı limon suyu ve zeytinyağı döküp, bir fiske de tarçın serptik mi topikler yenmeye hazır demektir. Şimdilerde o çeşidini yapanlar azaldı ama, eskiden topik, tülbentten yapılmış mendillerle bohçalanır, kaynayan suya atılır, iyice haşlanır, sonra tülbentten çıkarılıp sıcak sıcak da yenirmiş.Cankat (05 Nisan 2009)

Topik

THY Skylife Alis Berberoğlu

Malzemesi:
1 orta boy kuru soğan (ince piyaz kesilmiş)
1 çay bardağı dolmalık fıstık
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı şeker
1 su bardağı su
1 çay bardağı kuş üzümü
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı tarçın
2 çay kaşığı yenibahar
250 gr tahin (bir çay bardağını ayırın)
1 su bardağı nohut (ıslatılmış ve kabuğu alınmış)
3 orta boy haşlanmış patates (püre halinde)
1 çay kaşığı pul biber

Hazırlanışı:
Soğanı ince piyaz olarak doğrayın. Bir tencereye, tuz, şeker, dolmalık fıstık ve 1 su bardağı su koyarak ağzı kapalı olarak pişirin. Piştikten sonra içine karabiber, tarçın, yenibahar ve tahin ilave ederek iyice karıştırın
ve soğumaya bırakın. Diğer taraftan akşamdan ıslatılmış pişirilmiş ve kabukları alınmış nohutları iyice ezin. Haşlanmış patateslerin püresini nohut ezmesiyle karıştırın. Tuzunu ayarlayın. Ayırmış olduğumuz bir çay bardağı tahini de içine katarak iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz nohutlu patates püresini bir tabağa yayarak üzerine haşladığınız soğanlı karışımı yerleştirerek servis edin.

Not: Bu usul, Alis Berberoğlu'nun önerdiği yöntemdir. Fakat arzu edilirse tülbent içine koyularak top şeklinde bohçalar halinde topik yapılabilir.Saadet (16 May 2009)

Topik

Malzemeler: (12 kişilik)
3 orta boy patates
½ kg. nohut
2 kilo soğan
½ kg tahin
4 tatlı kaşığı şeker
2 tatlı kaşığı tuz
3 tatlı kaşığı tarçın
2 tatlı kaşığı karabiber
2 tatlı kaşığı yenibahar
3 çorba kaşığı dolmalık fıstık
3 çorba kaşığı kuru üzüm.

Yapılışı:
Patatesleri kabukları ile birlikte haşlayın. Bir gece önceden ıslattığınız nohutu, iyice pişirin. Kabuklarını soyduğunuz patatesleri püre haline getirin. Nohutları da aynı şekilde, tek tek kabuklarını temizleyerek iyice ezin ve püre kıvamına getirin. Soğanları ince ince doğrayın, tuzsuz olarak haşlayın. Pişen soğanı süzgece koyup suyundan arındırın. Soğan suyunu saklayın. Patates ve nohut püresini birleştirip içine 2 kaşık tahin, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 kaşık soğan suyu ilave edin. Bu püreyi bir süre serin bir yerde dinlendirin. Suyundan arındırılmış soğana tahta bir kaşık ile tahini yedirin, içine şeker, 1 tatlı kaşığı tuz, tarçın, kara biber, yeni bahar ve dolmalık fıstığı ilave edin. Dinlendirdiğiniz püreden avuç içi büyüklüğünde bir top alarak 2 temiz bezin arasına yerleştirin. Bu topu, oklava ile açarak bir dikdörtgen elde edin. Daha sonra bezlerin arasından alıp, içine bir miktar soğan koyarak bohça haline getirin. Bütün püreyi aynı şekilde soğanlarla birleştirip bohçalar oluşturun. Yeniden serin bir yere alın ve iyice dinlendirin. İkram ederken üzerine tarçın serpmeyi unutmayın.siyami (28 Ağustos 2009)

Topik

Takuhi Hanım

Topik, adından da anlayacağınız gibi top şeklinde bir yiyecek. Dışı nohut ve patates ezmeli, içiyse soğanlı baharatlı, tahinli bir karışım. Gün evvelinden ıslatılmış yedi yüz elli gram nohudu iyice haşlar, süzer, üzerindeki zarı pıtlatarak çıkardıktan sonra ezeriz. Soyulmuş dört beş patatesi iyice yıkadıktan sonra haşlar, ayıklar, ezer ve nohuda karıştırırız. Bu karışıma bir tatlı kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı toz şeker, bir tatlı kaşığı tarçın ve bir çay bardağı tahin ilave eder, iyice yoğururuz. Böylece topiğin dışı hazırdır. Gelelim içine. Üç kilo soğanı piyazlık doğrar, bir tatlı kaşığı tuz ile kısık ateşte ara sıra karıştırarak iyice pişiririz. Pişen soğan doğradığımız soğanın üçte biri kadar kalır. Suyunu çeken, hatta biraz da dibini tutan soğana, önceden ayıklayıp ıslattığımız ellişer gram dolmalık üzüm ve çamfıstığını ilave ederiz. Dört tatlı kaşığı tarçın, iki tatlı kaşığı yenibahar, bir buçuk tatlı kaşığı karabiber, iki tatlı kaşığı toz şeker katarak iyice karıştırır ve soğumaya bırakırız. İyice soğuyan soğana yarım kilo tahin ilave eder, bir güzel karıştırırız. Mendil büyüklüğünde on-on iki "streç" naylon hazırlarız. Nohut ezmesini ve iç malzemeyi göz kararıyla bir o kadar parçaya böleriz. Her bir strecin üzerine bir bölüm nohut ezmesini portakal kabuğu kalınlığında, tabak gibi yayarız. Bir bölüm iç malzemeyi, yaydığımız nohut ezmesinin ortasına top gibi bırakırız. Strecinde yardımıyla dört ucunu birleştirerek yuvarlak bohçalar yaparız. Bir gün buzdolabında beklettikten sonra strecinden çıkardığımız topikleri bir meze tabağına yerleştirir bıçakla dörde ya da sekize böleriz. Üstüne iki tatlı kaşığı limon suyu ve zeytinyağı döküp, bir fiske de tarçın serptik mi topikler yenmeye hazır demektir. Şimdilerde o çeşidini yapanlar azaldı ama, eskiden topik, tülbentten yapılmış mendillerle bohçalanır, kaynayan suya atılır, iyice haşlanır, sonra tülbentten çıkarılıp sıcak sıcakta yenirmiş. Tenceredeki suyuysa tahinli çorba olarak sevilerek içilirmiş. "Miş-mış" diyorum, hiç görmüşlüğüm yok sanmayın. Dayım öylesine çok sever, onların evinde eskiden tülbent bohçalı topikler pişerdi.hüsna (23 Ekim 2013)

Topik

1 orta boy kuru soğan (ince piyaz kesilmiş)
1 çay bardağı dolmalık fıstık
1 çay kaşığı tuz şeker
2 yemek kaşığı margarin
1 su bardağı su
1 çay bardağı kuş üzümü
1 çay kaşığı karabiber tarçın
2 çay kaşığı yenibahar
250 gr tahin (bir çay bardağını ayırın)
1 su bardağı nohut (ıslatılmış ve kabuğu alınmış)
3 orta boy haşlanmış patates (püre halinde)
1 çay kaşığı pul biber

Soğanı ince piyaz olarak doğrayın. Bir tencereye, tuz, şeker, dolmalık fıstık ve 1 su bardağı su koyarak ağzı kapalı olarak pişirin. Piştikten sonra içine karabiber, tarçın, yenibahar ve tahin ilave ederek iyice karıştırın ve soğumaya bırakın. Diğer taraftan akşamdan ıslatılmış pişirilmiş ve kabukları alınmış nohutları iyice ezin.
Haşlanmış patateslerin püresini nohut ezmesiyle karıştırın. Tuzunu ayarlayın. Ayırmış olduğumuz bir çay bardağı tahini de içine katarak iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz nohutlu patates püresini bir tabağa yayarak üzerine margarin, haşladığınız soğanlı karışımı yerleştirerek servis edin.gülçehre (03 Aralık 2013)

Topik

20 cm’lik amerikan bez ve bağlamak için ip veya ince kurdele
Yarım çay kaşığı Kimyon
Yarım çay kaşığı Karabiber
1 tatlı kaşığı Tuz
1 Kahve fincanı dolmalık üzüm
1 paket dolmalık fıstık
1 yemek kaşığı şeker
1 adet soğan
1 çay bardağı sıvıyağ
Yarım su bardağı tahin
1 su bardağı nohut
1 adet patates
1 tatlı kaşığı margarin

Nohutlar bir gece önceden suya konur. Ertesi gün patates ve nohut ayrı ayrı haşlanır.Sana margarin Bir çay bardağı sıvı yağdan 1 yemek kaşığı bir tencereye konur . Üzerine fıstıklar eklenerek rengi değişene kadar kavrulur. Yemeklik doğranmış soğanlar fıstığa ilave edilerek üzerine 2 yemek kaşığı su eklenerek suyunu çekene kadar pişirilir. Üzerine yıkanmış üzüm ve diğer baharatlar ilave edilerek karıştırılır ve soğumaya bırakılır. Diğer yandan; nohut ve patatesin kabukları alınarak birlikte blenderdan geçirilir ve püre haline getirilir. İçine tahin, sıvı yağ ve 1 çay kaşığı tuz eklenerek iyice karıştırılır.
Amerikan bezleri tezgaha serilir. Üzerine, nohutlu hamurdan ceviz büyüklüğünde alınır ve yuvarlak çay tabağından 1-2 cm daha büyük olacak şekilde bezin üstüne çok ince olmayacak şekilde açılır. İçine 1,5 tatlı kaşığı iç malzemeden konulur ve bezler kenarlardan dikkatlice toplanarak ufak bir top oluşturulur. Bu topların ağzı sıkı sıkı ip veya kurdele ile bağlanır. Bu işlem nohut hamuru ve iç bitene kadar tekrarlanır.
Derin bir tencereye su konur ve kaynatılır. Kaynayan suya top bezlerimiz koyulur ve 15 dk haşlanır. Haşlandıktan sonra tezgah üstünde soğutulur. Daha sonra buzdolabına alınarak hamurun iyice soğuması beklenir. Daha sonra bezler dikkatlice çıkartılır ve servis yapılır.deli dolu (26 Ekim 2017)

Topik

https://yemek.name

500 gram nohut
3 adet patates
2 kg soğan
500 ml tahin
Dolmalık fıstık
Kuş üzümü
Yenibahar
Tuz
Karabiber
Tarçın
Üstü için:
Tarçın
Limon suyu

Nohutları bir gece önceden tuzlu sıcak suya koyup sabaha kadar bekletin.
Bekleyen nohutların dış kabuklarını suyun.
Patates ve nohutları yumuşayıncaya kadar haşlayın.
Pişen nohut ve patatesleri robottan geçirip püre yapın.
100 ml tahini püreye ekleyip karıştırın.
Soğanları piyazlık doğrayıp bir tencereye alın.
Üstünü kapatacak kadar su koyup, kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin.
Haşlanan soğanlara kalan tahini ve baharatları ekleyin.
Bir tülbenti tezgaha yayın.
Üzerine nohutlu püreyi kare şeklinde incecik yayın.
Soğanlı karışımı kenarlarında 1 parmak boşluk kalacak şekilde pürenin üstüne yayın.
Tülbentin bir kenarının uçlarından tutup ortasına gelecek şekilde katlayın.
Önce karşı kenarı, sonra da diğer kenarlara aynı şeyi yapıp bir bohça elde edin.
Servis ederken üzerine limon suyu gezdirip, tarçın serpin.


Original design by: lezzetler.org|ça ©2006-2018