lezzetler.org (Türkçe)

Banu Atabay'ın lezzetler.com sitesindeki 138185 yemek tarifi

 

TÜRKÇE  ENGLISH  ESPAÑOL  DEUTSCH  ITALIANO  FRANÇAISlezzetler.org >> Türkçe >> Sakatatlar >> BEYİN HAŞLAMASI

Bölümler

7 adet BEYİN HAŞLAMASI 213639 defa bakıldı


seyfo (03 Mart 2009)

BEYİN HAŞLAMASI

6 koyun beyni
200 gram domates (2 büyük)
6 bardak et suyu
400 gram sarı patates (3 büyük)
100 gram soğan (2 çok küçük)
200 gram havuç (3 küçük)
1/2 demet maydanoz
100 gram iç bezelye
Tuz

1 Bir tencereye; 6 bardak et ya da tavuk suyu, 1 çorba kaşığı tuz, 100 gram iç bezelye, kazınmış, ortalarından ikiye bölünmüş ve yarımşar parmak uzunluğunda parçalara doğranmiş 3 küçükçe havuç ile soyulmuş, dörde bölünmüş 2 çok küçük de soğan koyduktan sonra, tencerenin kapağı kapatılmış olarak ateşe oturtmalı ve kaynamaya bırakmalıdır. (Haşlamaya, konserve bezelye kullanıldığında bezelyeler, en sonra atılmalıdır.)
2 Kaynayınca, bunlara; soyulmuş, dört yâ da sekize bölünmüş 3 büyük sarı patates, yine soyulmuş ve dörde bölünmüş 2 küçük domates ile, akmakta olan bir musluk altına tutmak suretiyle ince zarları ayıklanmış 6 adet de koyun beyni ilâve ederek, tencerenin kapağını kapatmalı ve sebzeler iyice pişmiş bir hal alıncaya kadar bunları orta kuvvetteki ateşte aşağı yukarı 30 dakika haşlamalı ve tencereyi ateşten alarak, üstüne kıyılmış yarım demet maydanoz ilâve ettikten sonra, haşlamayı kâseye almalı ve yanında dilimlere kesilmiş limon olduğu halde servis yapmalıdır.elifsun (24 Haziran 2010)

BEYİN HAŞLAMASI

Beyni soğuk su dolu bir kâse içinde, arasıra suyunu değiştirerek 1 saat bırakınız, tencereye su, tuz, yarım kepçe sirke, yuvarlak doğranmış bir soğan koyunuz, beyni içine atınız, soğutunuz, derisini soyunuz. Sonra tabağa doğrayıp üzerine limon ve zeytinyağı, ya da ekşi salçalardan birini gezdirip üzerine biraz da maydanoz serpiniz. Not: Ateşten indirdikten sonra soğutmadan doğrayıp üstüne Domates Salçası gezdirilirse daha lezzetli olur. Beyni soğuk olarak diliniz, tabağa koyunuz, üstüne Mayonez dökünüz. Üzerini Lop Yumurta ve pakari ile süsleyiniz.Ali Baba'nın Tarifleri (06 Ekim 2010)

BEYİN HAŞLAMASI

Kaç adet beyin getirilmişse hemen su dolu bir kaba koymalı ve suyunu tazelemelidir. Sonra beyinleri haşlanacakları tencereye alınız. Tuzunu atınız. Biraz da sirke katınız. Haşlayınız. Tabaklara alıp soğumalarını takiben beyinlerin üzerlerindeki zarları çıkarınız ve zevkinize göre, parçalara kesiniz. Salata tabağına koyarak üzerlerine bol zeytinyağı gezdiriniz ve limon sıkınız. Yahut limon mayonezi dökünüz. Temiz yıkanmış ve ayıklanmış maydanozu da doğrayıp hazırlanan ve katı yumurta dilimleriyle süslenen bu hafif, nefis ve vücude yarar yemeği iştiha ile yiyiniz.şeker oğlan (16 Aralık 2010)

BEYİN HAŞLAMASI

1 adet havuç
1 baş soğan
1 baş kereviz
6 adet koyun beyni veya 2 adet dana beyni
1/4 demet maydanoz
3 adet tane karabiber
Tuz.

Beyinleri soğuk suya koyunuz.
Beyinlerin üzerindeki ince zarı soyunuz (beyin bayat olursa bu zar soyulmaz).
Bir tencereye zarı soyulmuş beyinleri, iri doğrarmış soğanı havucu, kerevizi maydanozu, tane karabıber ve tuzu koyunuz. (Sebzeleri koymaktaki maksat kokusunu güzelleştirmek ve ağırlığın gitmesi içindir).
Beyinin üzerlerine çıkacak kadar su ve tuz ilâve edip ateşe koyunuz.
Orta hararetli ateşte 20 - 25 dakika kaynatınız. Kendi suyunda soğutup parçalamadan çıkartınız İstediğiniz yerde kullanınız.tadıgüzel (09 Şubat 2012)

Beyin Haşlama

6 adet koyun beyni
1 Adet havuç
1 Adet baş soğan
3 adet nane
Karabiber
Maydanoz
Tuz
Yeteri Kadar su

Beyinler soğuk suda bekletilir. Sonra bıçağın ucuyla zarları soyulur. Soğan “ince ince” doğranır. Havuç dilimlenir. İstendiği kadar maydanoz doğranır. Tuzlanır. Karıştırılır. Sonra hepsi tencereye konur. Beyinler ilave edilir. Üstüne çıkacak kadar su konur. Orta hararetli ateşte 25 dakika kaynatılır. Beyinler kendi suyunda soğuduktan sonra tabağa alınır.im (04 Ekim 2012)

BEYİN HAŞLAMASI

Necip Usta

İster kuzu, ister dana, ister sığır beyni olsun, bir çeşit temizleme usulü, bir çeşit haşlama usulü vardır:
2 adet dana beyni alınız. Beyinleri birer birer sol ovucunuzun içine alarak sağ elinizle tam ortasından ince girintili çıkıntılı zarları temizleyip bir kaba koyunuz. (Buzlu suyun içine konup 10 dakika bekletilen beyinler çok daha iyi soyulurlar.)
Üzerlerini kapatıncaya kadar su doldurup 1 tatlı kaşığı tuz, 1 soğan, 4'e bölünmüş 1 defne yaprağı, biraz maydanoz, koku için 2 kereviz yaprağı ve 1/2 kahve fincanı sirke koyup kaynadıktan sonra, 10 dakika daha kaynatıp ateşten alıp kendi suyunda soğutunuz.

Not: Kuzu beyni 4 dakika, koyun beyni 6 dakika, dana beyni 10 dakikada haşlanır ve aynı suyun içinde soğurlar.Saadet (18 Ocak 2014)

Beyin Haşlaması

Milli Eğitim Bakanlığı
Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
Ankara 2006


1 adet Havuç
1 adet Soğan
1 adet Kereviz
5-6 dal Maydanoz
4 adet Koyun beyni veya 2 adet Dana beyni
Tane karabiber, tuz

Beyinleri soğuk suya koyunuz. Beyinlerin üzerindeki ince zarı soyunuz (beyin bayat olursa bu zar soyulmaz). Bir tencereye zarı soyulmuş beyinleri, iri doğranmış soğanı, havucu, kerevizi, maydanozu tane karabiberi ve tuzu koyunuz (sebzeleri koymaktaki amaç; kokusunu güzelleştirmek ve ağırlığının gitmesi içindir). Beynin üzerlerine çıkacak kadar su ve tuz ilave edip ateşe koyunuz. Orta hararetli ateşte 20-25 dk kaynatınız. Kendi suyunda soğutup parçalamadan çıkartınız. İstediğiniz yerlerde kullanabilirsiniz.


Original design by: lezzetler.org|ça ©2006-2019