lezzetler.org (Türkçe)

Banu Atabay'ın lezzetler.com sitesindeki 136090 yemek tarifi

 

TÜRKÇE  ENGLISH  ESPAÑOL  DEUTSCH  ITALIANO  FRANÇAISlezzetler.org >> Türkçe >> Sakatatlar >> PAÇA DONMASI

Bölümler

7 adet PAÇA DONMASI 169986 defa bakıldı


Yasemin Tarakçı (08 Temmuz 2007)

PAÇA DONMASI

12 Paça
10 Diş sarımsak
1 Çorba kaşığı zeytinyağı,
3 Kahve kaşığı karabiber,
1 Bardak sirke,
1 Limon
12 Bardak su
tuz.

Paçayı iyice temizleyip haşlayın ve pişirin. Piştikten sonra bu paçaları delikli bir kepçeyle sudan alarak kemiklerini çıkarın ve fındık büyüklüğünde doğrayın ve karabiber serptikten sonra karıştırıp bir tarafa bırakın. Sonra suyu biraz daha kaynatın ve altı bardak kadar kalınca bunu süzerek bir başka tencereye aktarıp, soğutun. Soğuyunca içine ölçülere göre dövülmüş sarımsak, sirke koyup iyice karıştırın. Koyulaşma durumuna gelince içerisine teker teker paçaları atın ve kâseyi buzdolabına kaldırak beş saat kadar bırakın. Sonra kâseyi ılık su bulunan bir kabın içine oturtun ve 15 dakika burada tuttuktan sonra limonla birlikte servis yapın.gülahmer (12 Ağustos 2008)

PAÇA DONMASI

Malzemesi:
10 adet koyun paçası,
12 bardak su,
1 adet soyulmuş limon kabuğu,
6 diş sarımsak,
1/2 çorba kaşığı zeytinyağı,
1/2 çorba kaşığı tuz,
Ayrıca:
1 bardak sirke,
1 kahve kaşığı karabiber
1 adet limon,
yeterince tuz.

Hazırlanışı:
Bir tencereye 12 bardak su, 1 adet limon kabuğu, 1 diş sarımsak, yarım çorba kaşığı zeytinyağı, yarım çorba kaışğı tuz ile üstleri kazınmış, çatallarının aralarındaki kıl keseleri kesilerek çıkarılmış, tütsülenmiş ve yıkanmış koyun paçalarını koyarak tencereyi kuvvetli ateşe oturtun. 10 saat pişirin. Sonra bütün kemiklerini çıkararak, fındık büyüklüğünde doğrayın, üzerine karabiber ekerek bir tarafa bırakın. Diğer tarafta 8 bardak paça suyunu kaynatarak 5 bardak olmasını sağlayın ve soğutun. Buna bir bardak sirke ile 5 diş dövülmüş sarmısağı ilâve ederek karıştırın. Paça suyunu büyükçe bir kalıbın üçte iki kısmına kadar doldurun. Buzdolabında donmasını sağlayın. Sonra hafifçe koyulaşmış bu suya paçaları ilâve ederek, buzdolabında 4-5 saat donmaya bırakın. Sonra bu çaça kalıbını ılık suya batırıp çıkararak üzerine bir tabak kapatın. Ters yüz ederek kalıptaki paçayı tabağa alın ve yanında dilimlere kesilmiş limon olduğu halde servis yapın.kılavuz (05 Mart 2009)

PAÇA DONMASI

12 adet paça
12 bardak su
1/2 baş sarımsak
1 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kasığı tuz
İLÂVESİ:
1 bardak sirke
2—3 kahve kaşığı karabiber
10 diş sarımsak
1 adet limon

1 İncelerinden 12 adet paçayı, 12 bardak su, tuz ile haşlayarak iyice yumuşak bir hal alıncaya kadar pişirmelidir.
2 Sonra paçaları bir delikli kepçe ile suyundan çıkararak, kemiklerini çıkarmalı ve fındık büyüklüğünde parçalara doğradıktan sonra buna; 2-3 kahve kaşığı karabiber katmak suretiyle iyice bir karış-tırmah, bir tarafa bırakmalı; tenceredeki aşağı yukarı 8 bardak gelmekte olan suyunu da bir süre daha kaynatarak, 6 bardağa indirmeli ve bir tencereye süzerek serince bir yerde iyice soğumaya bırakmalıdır.
3 Soğuyunca; buna 1 bardak sirke ile, dövülmüş 10 diş de sarımsak ilâve ederek, iyice bir karıştırdıktan sonra, sirke ve sarımsaklı paça suyunu büyükçe bir forma ya da kâsenin ancak üçte iki kısmına kadar doldurmah ve serince bir yerde suyun belli belirsiz donar bir duruma gelmesini beklemelidir. (Suyu kesinlikle tam donmuş bir duruma getirmemelidir).
4 Hafifçe koyulaşmış bir duruma gelince; bu suya, bir tarafa bırakmış olduğumuz paçaları birbirlerinden ayırmış olarak ilâve ederek, paçanın iyice donması için forma ya da kâseyi serince bir yerde ya da buzdolabında 4-5 saat bırakmalıdır. (Formadaki paça suyu hafifçe donar bir duruma gelmeden paçaları atmak doğru olmıyacağm gibi, fazla dondurulmuş olarak atmak da kesinlikle yersizdir. Aksi halde paçalar ya altta veya üstte kalmış olurlar.)
5 Beş saat sonra paça kabını ancak çeyrek dakika kadar ılık suya (sıcak değil) sokup çıkardıktan sonra, üstüne bir tabak kapatmak ve alt üst etmek suretiyle paçayı tabağa almalı, vanında bir adet limon olduğu halde servis yapmalıdır.kılavuz (05 Mart 2009)

PAÇA DONMASI

10 adet keçi ya da koyun paçası
12 bardak su
5 diş sarımsak
1/2 çorba kaşığı zeytinyağı
Tuz
5 adet yumurta akı
AYRICA:
2 bardak tavuk ya da hindi suyu
2 komprime et suyu özü (varsa)
2 kahve fincanı limonun suyu
2 küçükçe kornişon (küçük yeşil turşu, hıyar)
1 çorba kaşığı dolusu kapari
1 çok küçük turşu havuç
5 diş dövülmüş sarımsak
8 adet jelatin yaprağı

1 10 adet paçayı, haşlayarak, çok yumuşak bir hale gelinceye kadar pişirmelidir.
2 Pişince; paçaları bir delikli kepçe ile sudan çıkararak içlerindeki bütün kemikleri temizlemeli, sonra paçaları fındık büyüklüğünde parçalara doğradıktan sonra bunlara; gayet küçük doğranmış 1 adet kornişon yine gayet küçük doğranmış 1 çok küçük turşu havuç, 1 çorba kaşığı dolusu kapari, 5 diş dövülmüş sarımsak ile bir miktar da tuz ilâve etmeli ve hepsini iyice karıştırdıktan sonra bir tarafa bırakmalıdır.
3 Diğer taraftan, aşağı yukarı 8 bardak gelmekte olan paça suyunu ince bir süzgeçten geçirdikten sonra, yarısından fazlası buharlaşıp aşağı yukarı üç buçuk bardağa ininceye kadar kapaksız kaynatmak suretiyle paça suyunun azalmasını sağlamalı ve ateşten almalıdır. (Paça suyunun üstündeki bütün yağları aldıktan sonra kaynamaya bırakmalıdır.)
4 Kaynatarak azaltmış olduğumuz paça suyuna, 2 bardak tavuk ya da hindi suyu, 1 kahve fincanı limon suyu, varsa 2 adet komprime et suyu özü ile, birkaç kez döverek hafif köpük haline getirilmiş 5 adet yumurta akı ilâve etmeli ve hepsini iyice bir karıştırdıktan sonra ortadan daha az ateşte kapaksız olarak' 30 dakika hafif kaynamaya bırakmalı; sonra buna, on dakika kadar soğuk su içinde yatırmak suretiyle yumuşak bir hale getirilmiş 8 adet jelatin yaprağı katmalı ve iyice bir karıştırdıktan sonra ateşten almalıdır.
5 Ateşten almış olduğumuz paça suyunu; pek ince olmayan bir peçeteden geçirmek suretiyle bir kaba süzere suyu berrak bir hale ge» tirdikten sonra buna; kalan 1 kahve fincanı limon suyunu ilâve etmeli, sonra da bu paça suyunu büyükçe bir forma ya da kâsenin ancak üçte ikisine kadar doldurmalı ve su koyulaşarak donmaya yüz tutar bir hale gelmesi için serince bir yere bırakmalıdır.
6 Formadaki su koyulaşmaya başlayınca, buna; küçük küçük kesmiş ve çeşitli malzemelerle karıştırmış olduğumuz paçaları ilâve etmeli, sonra da formadaki paçaların iyice donması için serince bir yerde ya da buzdolabında 4 - 5 saat kadar bırakmalıdır. (Paça suyu hafifçe koyulaşmaya yüz tutunca, kesmiş olduğumuz parçalan suya atmalıdır.)
7 Sonra, iyice donmuş paçaları en çok bir çeyrek dakika kadar ılıkça suya (sıcak değil) sokup çıkardıktan sonra üstüne bir kapak ka-patlamalı ve formayı altüst etmek suretiyle tabağa almalı ve arzu edilirse yanında bir kahve fincanı limon suyuna bir kahve jincanı rendelenmiş hardal kökü katılmış salça olduğu halde servis yapmalıdır.A.L.O. (31 May 2010)

PAÇA DONMA

8-10 adet koyun ya da keçi paçası iyice temizlendikten sonra mahalle fırınına gönderilir. Fırından tencere gelince, paçaların kaval kemiklerini çıkarıp silkdikten sonra tuzu ilave edip kaynatılacağı sırada döğülmüş sarımsaklı sirke koyunuz. Tekrar kaynamağa bırakınız. Kaynadıktan sonra paçaları çıkarıp tabaklara diziniz. Üzerlerine paça suyunu bölüştürünüz. Sonra sahanları düz bir yerde dondurunuz. Ya da tabaklara paça ve suyu bölüştürdükten sonra süzülmüş limon suyu gezdiriniz.

Not: Donma paça yenirken de limon sıkılabilir.Peynir Gemisi (02 Temmuz 2010)

PAÇA DONDURMASI

Paçaları haşlayınız, süzünüz. Büyük kemiklerini çıkarınız etleri tabağa diziniz, kalan suyu tekrar ateşe koyunuz. Kaynarken içine dövülmüş sarımsaklı sirke ilâve ediniz, iki taşım kaynatınız, bir limon sıkınız, karıştırıp indiriniz. Bu suyu tabaklardaki paçalara taksim ediniz, düz bir yerde soğutunuz.Ali Baba'nın Tarifleri (06 Ekim 2010)

PAÇA PELTESİ

Haşlanmış paçalar, kemiklerinden ayrıldıktan sonra, tabaklara alınmalıdır.
Suyu da, diğer bir kaba süzüldükten sonra, o kabı da tekrar ateşe oturtmalıdır.
Tuzunu serpmeli. Havanda dövülmüş sarmısağı bir miktar sirke ile karıştırarak, içine dökmelidir. Biraz daha kaynattıktan sonra, limon suyunu ilâve etmelidir. Bu suretle, pişirme işi tamamlandıktan sonra, bu suyu tabaklardaki paça etlerinin üzerlerine bölmeli ve serin bir yerde donmasını beklemelidir.


Original design by: lezzetler.org|ça ©2006-2018