lezzetler.org (Türkçe)

Banu Atabay'ın lezzetler.com sitesindeki 138185 yemek tarifi

 

TÜRKÇE  ENGLISH  ESPAÑOL  DEUTSCH  ITALIANO  FRANÇAISlezzetler.org >> Türkçe >> Sakatatlar >> Beyin Tavası

Bölümler

24 adet Beyin Tavası 951532 defa bakıldı


Hiç Kimse (18 Şubat 2006)

Beyin Tavası

2 adet haşlanmış dana beyni
tuz
karabiber
yarım bardak sıvıyağ
yarım bardak un
3 yumurta
1 kahve fincanı kaşar rendesi

Yumurtaları bir kapta iyice çırpın. Beyinleri önce uzunlamasına ikiye sonra her yarıyı enlemesine dörde bölün. Toplam 16 dilim olsun. Beyin dilimlerini bir kaba koyup tuzlayıp biberleyin, peyniri üzerine serpin ve elinizle hafifçe bastırarak yapıştırın. Sonra una, ardından yumurtaya bulayın, kızgın yağda her iki tarafını da ikişer dakika kızartıp servis yapın.

ML® Beyin Tavası için tıklayınHiç Kimse (18 Mart 2006)

BEYİN TAVA

MALZEMELER:
2 dana beyin
1 soğan
2 defne yaprağı
Yarım bardak ayçiçek veya zeytinyağı (Kızartma için)
1 avuç maydanoz yaprağı
limon
Tuz, karabiber

YAPILIŞI:
1- Beyinlerin zarları az akan çeşme altında soyularak çıkarılır.
2- Sıcak suya konur. Tuz, dörde bölünmüş soğan, defne yaprağı ilave edilip yarım saat haşlanır, suyunda soğutulur.
3- Suyundan çıkarılan beyinler, boyuna 6- 8 parçaya dilimlenir. Tuz ve karabiber serpilir.
4- Dilimler önce una, sonra yumurtaya batırılıp kızgın yağda pembe olarak kızartılır. Fazla yağlı çekmesi için kağıt üzerine çıkarılır.
5- Servis tabağına alınıp maydanoz yaprakları ve limon dilimleri ile süslenir.lekelimelek (15 Haziran 2006)

Beyin Tava

MALZEMELER
4 Kuzu Beyni (haşlanmış)
3 Yumurta
3 Çorba Kaşığı Rendelenmiş Kaşar yada Gravyer Peyniri
1/2 Su Bardağı Un
3/4 Su Bardağı Rafine Yağ
1 Kahve Kaşığı Tuz

YAPILIŞ TARİFİ
Rendelenmiş kaşar yada gravyer peyniriyle hazırlanan beyin tava değişik bir giriş yemeği olarak da servis edilebilir.
Haşlanmış beyinlerin her birini 4'er parça halinde kesiniz. Tuz ve biberi üstüne serptikten sonra rendelenmiş peynire iyice bulayınız.
Orta boy bir kapta yumurtaları iyice çırpınız. Beyinleri önce una, sonra da yumurtaya buladıktan sonra kızgın tavada 4 dakika alt-üst ederek kızartınız. Beyinleri servis tabağına alarak sıcak sıcak servis ediniz.gülbin (08 Ağustos 2006)

Beyin Tava

Malzeme:
1 adet koyun beyni,
1 çay kaşığı sirke,
1 çay kaşığı tuz,
1 yemek kaşığı un,
1 yumurta,
kızartma için sıvı yağ

Yapılışı:
Beynin üzerindeki zarı akar soğuk suyun altında, beynin kıvrımlarını zedelemeden ayıklayıp çıkartın. Çukur bir kaba 2-3 bardak su ile sirke ve tuzu koyarak kaynatın. Su kaynayınca temizlenmiş beyni yavaşça içine atın, ateşi kısarak 5 dakika haşlayın. Haşlama suyunu atın, yerine soğuk su koyup beyinleri soğumaya bırakın. Soğuyan haşlanmış beyni sudan çıkartın. Suyunun süzülmesini için birkaç dakika bekleyin. Doğrama tahtası üzerine koyarak keskin bir bıçakla 4 parçaya ayırın. Bir kaba yumurtayı kırın, unu koyun, azar azar su ekleyerek pütürsüz bir hamur elde edene kadar çırpın. Bir tavada sıvı yağı kızdırın. Beyin parçalarını bulamaça batırdıktan sonra atıp iki taraflarını da kızartın. Yanında limon dilimleri ile sıcak servis yapın. Koyun beyni yerine dana beyni de kullanabilirsiniz. Ancak lezzeti daha az, miktarı ise daha çok olacaktır.lezzetler (26 Kasım 2006)

BEYİN TAVASI ( 4 Kişilik )

Malzemeler :
3 adet koyun beyni
2 çorba kaşığı un veya nişasta
1 yumurta
1 çay bardağı zeytinyağı veya çiçekyağı
Tuz

Hazırlanışı :
Beyinleri akan suyun altına tutarken zarlarını çıkarın. Hazırladığınız beyinleri uzunluklarına doğru ortadan ikiye bölün ve her kesilen parçayı yine aynı şekilde ikiye bölerek 12 eşit parçaya ayırın.

Öte yandan tabakların birine 2 çorba kaşığı unu, diğerine de 1 yumurtayı koyarak birkaç kez çatalla çırpın.

Bu arada bir tavada zeytinyağı veya çiçek yağını kızdırın. Parçalara kesilmiş beyinleri birer birer önce hafif una batırın, sonrada iyice yumurtaya bulayarak tavaya atın. Harareti hafifçe azalttıktan sonra beyinlerin önce bir, sonra diğer tarafları pembeleşinceye kadar 5-6 dakika kızartın ve delikli kepçeyle bir tabağa alıp servis yapın.paspartu (19 Aralık 2006)

BEYİN TAVA

Malzeme :
1 adet dana beyni
2 adet yumurta
Dörtte bir bardak «İki fincan kadar» zeytinyağı
2-çorba kaşığı un
1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı :
Beyinin zarı soğuk su içinde çıkarılır ve içine bir kaşık tuz atılmış olan bol su içinde 25 dakika süre ile haşlanıp, sonra alınarak soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra dilim dilim kesilip önce una sonra da iyice çalkalanmış olan yumurtaya batırılıp, bir tavada kızdırılmış olan zeytinyağında altı üstü penbeleşene kadar kızartılır.Cemile (22 Aralık 2006)

BEYİN TAVASI

MALZEMELER
1 sığır beyni
4 su bardağı su
1 çorba kaşığı sirke
2 çorba kaşığı un
1 yumurta
1 çorba kaşığı tuz

YAPILIŞI
Bir kaba 4 bardak su sirke ve bir çorba kaşığı tuz koyarak kaynatın. öte yandan beynin üzerindeki ince zarı bir musluk altına tutarak soyduktan sonra kaynayan suya koyun ve beyni 20dk. kadar haşlayın. sonrada beyin için de haşladığınız suyu dökerek kabın içine soğuk su doldurun ve beyni bu suyun içinde iyice soğuncaya kadar bırakın Soğuyan beyni kabın içinden alarak bir bezle kurulayın ve uzunluğuna tam ortasından kestikten sonra her bir parçayı tekrar uzunluğuna doğru üçe kesin. iki tabaktan birine un veya nişasta koyarak yumurtayı çatalla bir kaç defa çalkaladıktan sonra dilimlere kesilmiş beyinleri önce una sonra da yumurtaya bulayıp kızgın yağda pembeleşinceye kadar 4-5 dk kızartın ve delikli kepçe ile tavadan çıkararak servis yapın.Horse (17 Ocak 2007)

BEYİN TAVASI

3 koyun veya 1 sığır beyni
4 bardak su
160 gram rafine zeytinyağı veya vejetalin (3/4 bardak)
1 çorba kaşığı sirke
2 çorba kaşığı un veya nişasta
1 adet yumurta
kıyılmış yeşil salata
1 çorba kaşığı tuz
1 adet limon

1) Bir küçük kaba 4 bardak su, 1 çorba kaşığı sirke ile 1 çorba kaşığı da tuz koyarak kaynamaya bırakmalı, su kaynayınca buna, akar musluk altına tutmak suretile üstünün ince zarı soyulmuş, 3 koyun veya 1 adet sığır beyni ilâve ederek beyinleri 15-20 dakika haşlamalı, sonra da içinde haşlandığı suyu dökerek içine soğuk su doldurmalı ve beyinlerin soğuk su içinde iyice soğuması için kabı yarım saat bir tarafa bırakmalıdır. (Beyinleri bir kap içindeki suya batırmak suretile de soymak mümkündür).
2) Yarım saat sonra beyinleri suyun içinden çıkartarak bezle kurutmak sonra da uzunluklarına tam ortasından ikiye kesmeli fakat sığır ise kesilen her bir parçayı da yine uzunluğuna doğru üçe keserek beyinden aşağı yukarı 1/2 ilâ 3/4 parmak kalınlığında altı müsavi dilim vücuda getirmelidir.
3) Bunu müteakip, iki tabaktan birine 2 çorba kaşığı un veya nişasta, diğerine de 1 adet yumurta ile ancak bir tutam un veya nişasta koymalı ve yumurtayı çatalla birkaç defa çalkaladıktan sonra dilimlere kesmiş olduğumuz beyinleri evvelâ hafifçe una batırmalı sonra da iyice yumurtaya buladıktan sonra içinde kızdırılmış 3/4 bardak vejetalin veya rafine zeytinyağı olan tavaya atarak, beyinlerin evvelâ bir, sonra da diğer tarafları penbeleşinceye kadar 4 ilâ 5 dakika kızartmlı ve bir delikli kepçe ile tavadan çıkararak muntazam bir şekilde uzunca bir tabağa yerleştirdikten sonra etrafını kıyılmış yeşil salata ile çevirmeli, baş taraflarına dilimlere kesilmiş 1 limon koyduktan sonra servis yapmalıdır.DARI (06 Mart 2007)

KOYUN BEYİNİ TAVASI

Kullanılacak malzeme:
3 koyun beyini,
1 yumurta,
1 kahve fincanı un,
yeteri kadar tuz.
Kızartmak için:
1 bardak zeytinyağı.

Yapımı: Beyinlerin üstünü kaplayan ince zarları bir akar musluğun altında tutarak soymalı. Sonra bu beyinleri önce ortalarından ikiye bölmeli. Sonra bölünen her parçayı tekrar ortadan ikiye bölerek 12 parça elde etmeli.
Yumurtayı bir küçük kâsede çırpmalı. Unu bir küçük tabağa boşaltmalı. Beyin parçalarını teker teker ele almalı ve önce una batırmalı, sonra yumurtaya bu-lamalı ve kızgın yağın içine atmalı ve ateşin ısısını azalttıktan sonra beyin parçalarının önce bir kenarlarını, sonra öbür yanlarını nar gibi kızartmalı. Beyinler kızarınca bunları bir kevgirle yağdan çıkarıp sıcak bir yerde tutulan servis tabağına yerleştirmeli.
Böylece bütün beyin parçalarını kızarttıktan sonra sıcak sıcak servis yapmalıAteş Kaptan (07 Temmuz 2007)

BEYİN TAVASI

1 Sığır beyni
4 Bardak su
2 Yumurta
2 Çay bardağı çiçek yağı
1 Fincan Sirke
1 Çorba kaşığı tuz.

Bir tencereye ölçülere göre su, sirke, tuz, koyarak kaynatın. Su kay-nayınca buna ince zarı temizlenmiş ve iyice yıkanmış sığır beyni koyarak yarım saat haşlayın.
Beyinin haşlandığı suyu dökün, bunun yerine su koyarak beyini içine atın ve soğutun. Aradan yarım saat süre geçince, beyni sudan çıkarın ve bo/lo kurulayın ve uzunluğuna ortasından ikiye kesin.
Kesilen her parça tekrar uzunluğuna olmak üzere üçe keserek 6 parça haline getirin. Bu iş bitince iki tabak alın, birine un, diğerine yumurta ve bir tutam un koyun. Yumurtaları çatalla çalkalayın. Sonra beyinleri hafifçe una batırın ve yumurtaya bulayın. Tavaya da çiçekyağı yada sade yağ koyarak kızdırın ve beyinleri iki tarafı penbeleşinceye kadar 4-5 dakika karıştırın ve delikli kepçe ile alarak tabağa koyup servis yapın.


Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Original design by: lezzetler.org|ça ©2006-2019